Ақмола облысы Ақкөл ауданы білім бөлімінің "Кеңес ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Кенес" отдел образования Аккольскому района Акмолинской области

БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ – 1» КАРТАСЫ

17.04.2017

БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ –

1» КАРТАСЫ

Күнделікті жоспарлау

 

Мерзімі:

Сынып: 8 сынып

Пән: Геометрия

Тақырып: Үшбұрыштың

және параллелограмның ауданы

Мұғалім: Канди

Бахшагуль

Өткізу

түрі: «Ауызша сабақ - 1» картасы, БжС технологиясы. Мұғалімдерге арналған

әдістемелік басшылық «Стандарттық мазмұн» 8  сынып.

Мақсаты: сабақта

норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық

және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілілгін

дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге

қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеті: технологиялық

картаның регламентін орындау.

Жоспарланған

нәтиже: қойылған мақсатқа жету

1 тип . Жаңа материалды оқып

және оны бекіту бойынша сабақ келесі қисынмен жүзеге асады: мотивация

>оқушының субъективтік тәжірибесін өзектендіру > қабылдауды ұйымдастыру

> ұғынуды ұйымдасытыру > түсінуді біріншілік тексеру >

 біріншілік бекітуді ұйымдастыру >

 талдау  >рефлексия.

 

 

Кезеңдер

Орындалатын іс-әрекет

Нәтижесі

1                   

 

Ұйымдастыру

кезеңі

Мотивация

 

 Оқушылардың мотивациясы

сынып бір топ ретінде болады және өмірде

мектептен кейін де табысты

болуы. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіріледі.

Сыныпты белсендіру үшін сөз

көшбасшыға беріледі.

Сабақтың ұраны:  

8-сынып , Алға!

Биіктерге самға!

5 алайық бәріміз,

Бүгінгі сабақ барысында!

Мұғалім: СӘТТІЛІК!

Тақтаның жоғарғы оң жағына

63% нормасының саны

қойылады. №1.кесте.

 

2                   

 

Оқушылардың субъектілік

тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ тақырыбы бойынша

қарама-қарсы сұрау. Бекіту сабағын жасап аламын.

Өткен тақырып бойынша сұрақтар:

1.     

Параллелограмның ауданын қалай табамыз?

2.     

Параллелограмм дегеніміз не?

3.     

Үшбұрыш дегеніміз не?

4.     

Үшбұрыштың периметрін қалай табамыз?

5.     Үшбұрыштың

ауданын қалай табамыз?

6.     

Егер үшбұрыштың екі қабырғасы мен олардың арасындағы бұрыш белгілі болса,

үшбұрыштың ауданын қалай табамыз?

7.     Егер

параллелограмның іргелес  екі олардың

арасындағы бұрыш белгілі болса, қай формуламен параллелограмның ауданын

табуға болады?

Сұрақтарды қойып болған соң оқушыларға

анықтаманы оқуға

оқушыларға кезек беремін.

 

 

 

Бірінші белгі

Тақтаға нәтижені жазу:

1 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

 

3                   

 

Қабылдауды

ұйымдастыру

10 минут

Бірінші сыни нүкте. Жаңа

тақырыпты түсіндіремін.

Оқушылардың назарын осы

тақырыпта өтетін білім көлеміне аударамын.

Мазмұндық жоспар:

Сабақты түсіндіріп болған соң,

тақтаға назар аудартамын. Тірек сөздер берілген 4- 5 мин. беремін және жаттауға

кіріседі. Уақыт біткен соң тірек сөздер жабылады, оқушылар дәптерлеріне

жазады. Бір – бірімен алмасып тексереді.

Тірек сөздер:

1.     

биіктік

2-3.

Үшбұрыштың ауданы

4-5.параллелограмның

ауданы

6. диоганаль

7.

қабырға

8.

синус

9.

гипотенуза

10.катет

Екінші

белгі

Есте

сақтауға  берілген  уақыт

нормативі:

7

сөз – 30сек.

10

сөз – 45 сек

12

сөз – 1 мин

14

сөз - 1мин-15 сек

16

сөз – 1 мин 50 сек

18 сөз – 2 мин 15 сек

21 сөз – 2 мин- 30сек

2 сөзден тұратын түсініктер екі

сөз  болып  есептелінеді  Есте сақтау бойынша жіберу: бір

сөз минус. Тақтаға нәтижені жазу:

2 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

 

 

4                   

 

Ұғынуды

ұйымдастыру

 

   Берілген уақытта

оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып бітіруі керек. Оқыған материал бойынша

білімді тексеру мақсатында оқушылардан сұралатынын ескеремін.

 

Оқушыларға 4 минут уақыт

беремін. Мәтінмен танысып шығады. 

1–2 сынып: 5 минут мәтіннің бір

парағына;

3 - 4 және

7 - 11 сыныпқа дейін: 4

минут мәтіннің бір парағына;

5-6 сынып: 3 минут мәтіннің бір

парағына.

 

5                   

 

Түсінудің  бірінші

тексерілуі

 

  Қарама-қарсы

сұрақтар:

1.     Үшбұрыштың

 екі қабырғасы мен олардың

арасындағы бұрыштың синусына көбейтіндісінің 

жартысына тең  дегеніміз не? ауданы

2.     

Үшбұрыштың төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикулярдың

ұзындығы қалай аталады? биіктігі

3.     

төртбұрыштың іргелес екі қабырғасының көбейтіндісі? ауданы

4.     

Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын катеттері бойынша қалай есептеуге болады? S= ½

a b

 

5.     

Параллелограмның  ауданының формуласын

айт?

6.     

Параллелограмның периметрін қалай табамыз?

7.     

Үшбұрыштың биссектрисасы дегеніміз не?

8.     

Үшбұрыш пен пареллограмның ауданын табатын формуласының ұқсастығын айт?

Үшінші

белгі

Сұрау

кезінде егер оқушылар

жауап 

берсе,  онда:  бірінші

нұсқадағылар 

тест  құрады,

екінші 

нұсқадағылар  оқуды

жалғастырып, 

тестілеуге

дайындалады.

Тақтаға

нәтижені жазу:

3

кезең ≤ немесе ≥ нормалар

 

6                   

 

Бастапқы

пысықтауды

ұйымдастыру

5 минут

 

Сыни сұрау.

1.     

Ромбының ауданы оның диагональдарының көбейтіндісінің жартысына тең.

2.     

Үшбұрыштың биіктігі деп оның қабырғасы мен сол қабырғаға жүргізілген

биіктіктің көбейтіндісіне тең.

3.     

Параллелограмды оның диагоналі арқылы екі төртбұрышқа

бөлеміз

4.     

Тең үшбұрыштарда тең бұрыштарға қарсы тең қабырғалар жатады.

5.     

Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы 3600-қа тең.

Үшінші

белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус.

«Ия»

немесе «Жоқ» деген талап ететін сұрақ қойылмайды.

Тақтаға

нәтижені жазу:

4

кезең ≤ немесе ≥ нормалар

 

 

7                   

 

Талдау

5 минут

Өтіліп жатқан тақырып бойынша

тақырыптық сөздік қор (ТСҚ) өткізіледі. Сөздер қысқартылмай, анық жазылады.

Шығарма түрінде жазуға да рұқсат етіледі. Жалғаулықтар сөзге жатпайды..

Төртінші сыни нүкте. Сұрау

нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған

тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық

аймақтарды анықтайды.

Шығарма не эссе жазғызу.

5 сынып

50 сөз

6 сынып

56 сөз

7-11 сыныптар

63 сөз

 

 

Үшінші белгі

Тақтаға нәтижені жазу:

5 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

 

8                   

 

Рефлексия

 

Мұғалім әр кезеңдегі нормаларды

орындау бойынша қысқа сабаққа 4- 5 деген бағалар санына қарай және нормаға

сәйкес талдау жасайды. Мұғалім әр кезең бойынша оқушыларға ойлау

қабілетіне  байланысты  проблемаларды  көрсетеді 

және  алға  ұмтылуға ынталандырады.

 

 

 

 

 

Егер алғашқыда талап етілгендей

болмаса қиналмаңыз, есіңізде болсын,  оқушылардың ойлау қабілеті

жаттығып жатыр, талап етілген бағаларды алу үшін уақыт керек.

 

9                   

 

Бағалар

 

Журналға

баға қою нормативі:

 

4

– 5 баға – 5 ұпай

3

баға – 4 ұпай

2

баға – 3 ұпай

1

баға – 2 ұпай

Сапа

нормативі орындалды деп есептелінеді, егер 63% оқушы 5 ұпай алса. 3

кестеге қараңдар.

 

10               

 

Үй

тапсырмасы

 

Егер,

оқушылар 5 деген баға алса үйге тапсырма берілмейді. 4 бағадан кем алған

оқушыларға үйге тапсырма беріледі.

Үйге:

тірек сөздер  жазу.

Просмотров: 590


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Біз әлеуметтік желідеміз

 https://www.facebook.com/profile.php?id=100055262707324   

Ұйымдар тізімі
Текст